2017

  • Best Regional Feature Film:  A Gravame – Das Stahlwerk, der Tod, Maria und die Mütter von Tamburi (Director: Peter Rippl)
  • Best Regional Short Film: Über Druck (Director: Sebastian Binder und Fred Schirmer)
  • LICHTER Audience Award: Ghostland (Director: Simon Stadler und Catenia Lermer)
  • LICHTER INTERNATIONAL FEATURE AWARD: I am not Madame Bovary (Director: Feng Xiaogang)
  • VIRTUAL REALITY Storytelling Competition: Sergeant James (Director: Alexandre Perez)
  • LICHTER Art Award: Simba in New York (Director: Tobi Sauer)

2016

  • Best Regional Feature Film: Meine Brüder und Schwestern im Norden (Director: Sung-Hyung Cho)
  • Best Regional Short Film: In the Distance (Director: Florian Grolig)
  • LICHTER INTERNATIONAL FEATURE AWARD: Les Sauteurs (Director: Abou Bakar Sidibé, Estephan Wagner und Moritz Siebert) und Masaan (Regie: Neeraj Ghaywan)
  • LICHTER Audience Award: Auf einer Skala von 1-10 (Director: Katharina Uhland)
  • LICHTER Art Award: B-Roll with Andre (Director: James N. Kienitz Wilkins)

2015

  • Best Regional Feature Film: Sin & Illy still alive (Director: Maria Hengg) und CONDUCT! Jede Bewegung zählt (Director: Götz Schauder)
  • Best Regional Short Film: Ein bisschen Normalität (Director: Michael Schaff und Thomas Toth)
  • LICHTER Audience Award: Carlo, Keep Swingin' (Director: Elizabeth Ok)
  • LICHTER Courage-Prize: Gewobenes Papier (Director: Michel Klöfkorn)
  • Lobende Erwähnungen: Gezeitentümpel (Director: Pablo Zinser), Warum ist der Tisch schräg!/Warum mag jeder Geld! (Director: Stefan Vogt), Sorrow (Director: Mikhail Svyatskiy) und Limit: S.O.S. (Director: Andrzej Klamt)
  • LICHTER Art Award: The Second of August (Director: Jonathan Van Essche)

2014

  • Best Regional Feature Film: Erhobenen Hauptes (Director: Gruppe DocView) 
  • Best Regional Short Film: Bahar im Wunderland (Director: Behrooz Karamizade) und RE50 Richtung Wächtersbach (Director: Leslie Bauer)
  • LICHTER Audience Award: The Scrapbox (Director: Daniel Herzog und Robin Wissel)
  • LICHTER Art Award: Unmanned Distances (Director: Bertrand Flanet)

2013

  • Best Regional Feature Film: Im Land Dazwischen (Director: Melanie Gärtner)
  • Best Regional Short Film: Misguided (Director: Lukas Rinker)
  • LICHTER Publikumspreis: Die Meta-Morphose (Director: Daniel Siebert)
  • Special Mention of the Jury: Wildwechsel (Director: Gunther Deller)
  • LICHTER Art Award: Sent på Jorden (Director: John Skoog)


2012 

  • Best Regional Feature Film: Babycall (Director: Pål Sletaune) 
  • Best Regional Short Film: Die alte Frau (Director: Ariane Mayer) 
  • LICHTER Art Award: Dear What's Your Face (Director: Oliver Husain) 


 2011 

  • Best Regional Feature Film: Im Alter von Ellen (Director: Pia Marais) 
  • Best Regional Short Film: N Gschichtn (Director: Eva Becker) 
  • Special Mention of the Jury: Die Allerletzten (Director: Otmar Hitzelberger) 
  • LICHTER Art Award: Caja Tarro Silla Marco (Director: Luciana Lamothe) 


2010 

  • Best Regional Feature Film: Das Schreiben und das Schweigen (Director: Carmen Tartarotti) 
  • Best Regional Short Film: T.R.A. (Director: Eva Becker) 
  • Special Mention of the Jury: Marivanna (Director: Olga Petrova) und Riverrun & Touchdown (Director: Gunter Deller) 


2009

  • Best Regional Feature Film: Endstation der Sehnsüchte (Director: Sung-Hyung Cho)
  • Best Regional Short Film: Adamsapfel (Director: Johannes Baptista Ludwig und Sascha Geerdts)


2008

  • Best Regional Feature Film: Video Kings (Director: Daniel Acht und Ali Eckert)
  • Best Regional Short Film: Der Jäger und der Bär (Director: Joachim Brandenberg)


pfeil_simpelpfeil_simpel_obentoggle_2ein_ausfahrenfacebookflickrinstagramkalenderlupelupe_plusmarkernewsletterpfeil_linkspfeiltoggle_1playshareticket_plusticketstwitter