All responsibilities at a glance!
Festival Directors
GREGOR MARIA SCHUBERT
Festival Director // Artistic Director // Artistic Director Future German Cinema
g.schubert[at]lichter-filmfest.de
JOHANNA SÜß
Festival Director // Artistic Director // Artistic Director Future German Cinema
j.suess[at]lichter-filmfest.de
MARIE BRILLA
Assistance to the festival management
Head Office
MARCELA AGUILAR LÓPEZ
Head of Organization & Marketing
m.aguilar-lopez[at]lichter-filmfest.de
KENNETH HUJER
Head of Press and Public Relations
k.hujer[at]lichter-filmfest.de
MAREN BURGER
Editorial and media production
m.burger[at]lichter-filmfest.de
LINH DIEU NGUYEN
Media Production
GULLIVER GÖTTING
Finances // Accounting
gu.goetting[at]lichter-filmfest.de
Interns
NATASCHA BERNER
Internship - Assistance to the festival management
FERDINAND GUTEMANN
Internship - Assistance to the festival management
MILA DE RAAF
Internship - Guest management
ISABEL KELLER
Internship - Press and public relations
JOSHUA HENRY
Internship - Production
Program
International Film Program
JOHANNA SÜß
Selection Committee International Feature Film
j.suess[at]lichter-filmfest.de
MARCELA AGUILAR LÓPEZ
Selection Committee International Feature Film
m.aguilar-lopez[at]lichter-filmfest.de
LUIS FELIPE RAGUÁ
Selection Committee International Feature Film
NICOLAS SCHUMANN
Selection Committee International Feature Film
AHMED ABDULMAGEED
Selection Committee International Feature Film
SAUL JUDD
Selection Committee International Short Film
s.judd[at]lichter-filmfest.de
MICHAEL HACK
Selection Committee International Short Film
m.hack[at]lichter-filmfest.de
Regional Film Program
KENNETH HUJER
Selection Commitee Regional Feature Film
k.hujer[at]lichter-filmfest.de
MAREN BURGER
Selection Commitee Regional Feature Film
IRIS DIVÉ
Selection Commitee Regional Feature Film
STEFAN MÜLLER
Selection Commitee Regional Feature Film
MEGHANN MUNRO
Selection Commitee Regional Short Film
m.munro[at]lichter-filmfest.de
ELISA GREHL
Selection Commitee Regional Short Film
LEILA HASCHTMANN
Selection Commitee Regional Short Film
LAURA ALBERMANN
Selection Commitee Regional Short Film
KIRSTEN MAYER
Selection Commitee Regional Short Film
Congress Future German Cinema
GREGOR MARIA SCHUBERT
Concept // Program planning
g.schubert[at]lichter-filmfest.de
JOHANNA SUESS
Concept // Program planning
j.suess[at]lichter-filmfest.de
KENNETH HUJER
Concept // Program planning
RÜDIGER SUCHSLAND
Concept // Program planning
MAREN BURGER
Coordination
SARAH ADAM
ANNA DE PAOLI
PAULINE DURAND-VIALLE
FELIX TRAUTMANN
Film Series Future German Film
GREGOR MARIA SCHUBERT
Selection Committee Future German Cinema
g.schubert[at]lichter-filmfest.de
TOBIAS HÜSER
Selection Committee Future German Cinema
t.hueser[at]lichter-filmfest.de
Virtual Reality Storytelling
PHILIPP MEHLER
Director Virtual Reality
p.mehler[at]lichter-filmfest.de
LICHTER Art Award
SAUL JUDD
Director LICHTER Art Award
s.judd[at]lichter-filmfest.de
GABRIEL LUTZ
Project Assistent
Workshop of Film Criticism
BERT REBHANDL
Direction
CAROLIN WEIDNER
Direction
MARCELA AGUILAR
Coordination
LARA NAHRWOLD
Coordination (hFMA)
Supporting Program
JOHANNA SÜß
Side-program coordination
j.suess[at]lichter-filmfest.de
LEILA HASCHTMANN
Assistant side-program
l.haschtmann[at]lichter-filmfest.de
Graphics & Website Programming
MICHAELA KESSLER
Graphics - des res
contact[at]desres.de
ANNA-LENA GÜNTHER
Graphics - des res
contact[at]desres.de
NORBERT MICHEEL
Website programming
Laut und Schoen GmbH
JAN KRISTINUS
Website programming
Yakamara
Production
Press & Public Relations / Editors
KENNETH HUJER
Head of Press & Public Relations, editorial management
k.hujer[at]lichter-filmfest.de
MAREN BURGER
Editorial management
LUKAS ROTHE
Editorial management program booklet
ELISA GREHL
Social Media
Location Management
STEFAN ADRIAN
Location Management
NIKOLETA SKRAPARA
Festival Center Management
n.skrapara[at]lichter-filmfest.de
Hospitality / Accreditation / Volunteers
FRANZISKA LATHER
Guest Management
f.lather[at]lichter-filmfest.de
NIKOLETA SKRAPARA
Coordination Hospitality // Accreditation
n.skrapara[at]lichter-filmfest.de
DIANA BARBOSA
Coordination Volunteers // Moderation Plan
ANNA-LARA WEIDINGER
Coordination Jury Support // Jury Support Regional Feature Film
l.weidinger[at]lichter-filmfest.de
KIRSTEN MAYER
Opening
HANNA LEYENDECKER
Accreditation
Translation
LAURA ALBERMANN
Translation management
EMMA GRIMM
LISA FEDOROVA
THAO PHAM
YARA GROHNERT
ANDREA MEISELBACH
NICOLE OBÉE
ANTONIA FORMENT
SANA ALJADAAN
MARIKE STERN
MALIKA FINKE
KLARA ROTHMANN
Translation
Documentation
PHILIPP GOLDBERG
Festival documentation management
VANESSA HOFFMANN
Festival documentation
KLAUS REDMANN
Festival documentation
Technical Production
INTERAURAL AUDIO
PHILIPP MEHLER
Technical management
p.mehler[at]lichter-filmfest.de
JANIS SCHMIDT
Copy disposition
j.schmidt[at]lichter-filmfest.de
Catering
VIRGINIE DORSO
Festival kitchen (Chez Vivi)
ANKE KLUß
Festival kitchen
LIDIA
Bar-Management
Joker
NIKOLETA SKRAPARA