16.04. ‐ 21.04.2024
Team

All responsibilities at a glance!

Festival Directors

GREGOR MARIA SCHUBERT
Festival Director // Artistic Director // Artistic Director Future German Cinema
g.schubert[at]lichter-filmfest.de

JOHANNA SÜß
Festival Director // Artistic Director // Artistic Director Future German Cinema
j.suess[at]lichter-filmfest.de

MARIE BRILLA
Assistance to the festival management

ELISA GREHL
Assistance to the festival management

Head Office

MARCELA AGUILAR LÓPEZ
Head of Organization & Marketing
m.aguilar-lopez[at]lichter-filmfest.de

KENNETH HUJER
Head of Press and Public Relations
k.hujer[at]lichter-filmfest.de

MAREN BURGER
Editorial and media production
m.burger[at]lichter-filmfest.de

LINH DIEU NGUYEN
Media Production

GULLIVER GÖTTING
Finances // Accounting
gu.goetting[at]lichter-filmfest.de 

Interns

NATASCHA BERNER
Internship - Assistance to the festival management

FERDINAND GUTEMANN
Internship - Assistance to the festival management

MILA DE RAAF
Internship - Guest management

ISABEL KELLER
Internship - Press and public relations

JOSHUA HENRY
Internship - Production

Program

International Film Program

JOHANNA SÜß
Selection Committee International Feature Film
j.suess[at]lichter-filmfest.de

MARCELA AGUILAR LÓPEZ
Selection Committee International Feature Film
m.aguilar-lopez[at]lichter-filmfest.de

LUIS FELIPE RAGUÁ
Selection Committee International Feature Film

NICOLAS SCHUMANN
Selection Committee International Feature Film

AHMED ABDULMAGEED
Selection Committee International Feature Film


SAUL JUDD
Selection Committee International Short Film
s.judd[at]lichter-filmfest.de

MICHAEL HACK
Selection Committee International Short Film
m.hack[at]lichter-filmfest.de

Regional Film Program

KENNETH HUJER
Selection Commitee Regional Feature Film
k.hujer[at]lichter-filmfest.de

MAREN BURGER
Selection Commitee Regional Feature Film

IRIS DIVÉ
Selection Commitee Regional Feature Film

STEFAN MÜLLER
Selection Commitee Regional Feature Film


MEGHANN MUNRO
Selection Commitee Regional Short Film
m.munro[at]lichter-filmfest.de

ELISA GREHL
Selection Commitee Regional Short Film

LEILA HASCHTMANN
Selection Commitee Regional Short Film

LAURA ALBERMANN
Selection Commitee Regional Short Film

KIRSTEN MAYER
Selection Commitee Regional Short Film

Congress Future German Cinema

GREGOR MARIA SCHUBERT
Concept // Program planning
g.schubert[at]lichter-filmfest.de

JOHANNA SUESS
Concept // Program planning
j.suess[at]lichter-filmfest.de

KENNETH HUJER
Concept // Program planning

RÜDIGER SUCHSLAND
Concept // Program planning

MAREN BURGER
Coordination

SARAH ADAM

ANNA DE PAOLI

PAULINE DURAND-VIALLE

FELIX TRAUTMANN

Film Series Future German Film

GREGOR MARIA SCHUBERT
Selection Committee Future German Cinema
g.schubert[at]lichter-filmfest.de

TOBIAS HÜSER
Selection Committee Future German Cinema
t.hueser[at]lichter-filmfest.de

Virtual Reality Storytelling

PHILIPP MEHLER
Director Virtual Reality
p.mehler[at]lichter-filmfest.de

LICHTER Art Award

SAUL JUDD
Director LICHTER Art Award 
s.judd[at]lichter-filmfest.de

GABRIEL LUTZ
Project Assistent

Workshop of Film Criticism

BERT REBHANDL 
Direction

CAROLIN WEIDNER
Direction

MARCELA AGUILAR
Coordination

LARA NAHRWOLD
Coordination (hFMA)

Supporting Program

JOHANNA SÜß
Side-program coordination
j.suess[at]lichter-filmfest.de

LEILA HASCHTMANN
Assistant side-program
l.haschtmann[at]lichter-filmfest.de

Graphics & Website Programming

MICHAELA KESSLER
Graphics - des res
contact[at]desres.de

ANNA-LENA GÜNTHER
Graphics - des res
contact[at]desres.de

NORBERT MICHEEL
Website programming
Laut und Schoen GmbH

JAN KRISTINUS
Website programming
Yakamara

Production

Press & Public Relations / Editors

KENNETH HUJER
Head of Press & Public Relations, editorial management
k.hujer[at]lichter-filmfest.de

MAREN BURGER
Editorial management

LUKAS ROTHE
Editorial management program booklet

ELISA GREHL
Social Media



Location Management

STEFAN ADRIAN
Location Management

NIKOLETA SKRAPARA
Festival Center Management
n.skrapara[at]lichter-filmfest.de

Hospitality / Accreditation / Volunteers

FRANZISKA LATHER
Guest Management
f.lather[at]lichter-filmfest.de

NIKOLETA SKRAPARA
Coordination Hospitality // Accreditation
n.skrapara[at]lichter-filmfest.de

DIANA BARBOSA
Coordination Volunteers // Moderation Plan

ANNA-LARA WEIDINGER 
Coordination Jury Support // Jury Support Regional Feature Film
l.weidinger[at]lichter-filmfest.de

KIRSTEN MAYER
Opening

HANNA LEYENDECKER
Accreditation

Translation

LAURA ALBERMANN
Translation management

EMMA GRIMM
LISA FEDOROVA
THAO PHAM
YARA GROHNERT
ANDREA MEISELBACH
NICOLE OBÉE
ANTONIA FORMENT
SANA ALJADAAN
MARIKE STERN
MALIKA FINKE
KLARA ROTHMANN
Translation

Documentation

PHILIPP GOLDBERG
Festival documentation management

VANESSA HOFFMANN
Festival documentation

KLAUS REDMANN
Festival documentation

Technical Production

INTERAURAL AUDIO

PHILIPP MEHLER
Technical management 
p.mehler[at]lichter-filmfest.de

JANIS SCHMIDT
Copy disposition
j.schmidt[at]lichter-filmfest.de

Catering

VIRGINIE DORSO
Festival kitchen (Chez Vivi)

ANKE KLUß
Festival kitchen

LIDIA
Bar-Management

Joker

NIKOLETA SKRAPARA

>